Montaż klimatyzacji. Opis krok po kroku
17 września, 2021Gdzie najlepiej zainstalować klimatyzator?
17 września, 2021[vc_row][vc_column][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]Klimatyzacja coraz częściej staje się standardowym wyposażeniem pomieszczeń. W biurach i budynkach użyteczności publicznej od lat traktowana jest już jako niezbędnik, który zapewnia pracownikom odpowiedni komfort w trakcie wykonywania obowiązków. Dostęp do chłodnego powietrza w upalne dni oraz jednoczesna możliwość skorzystania z funkcji ogrzewania pomieszczeń w sezonie jesienno-zimowym sprawia, że wiele osób decyduje się na montaż systemów klimatyzacyjnych również w prywatnych domach i mieszkaniach. Na rynku znaleźć można różne rodzaje klimatyzatorów. Najpopularniejsza klasyfikacja odnosi się do urządzeń stacjonarnych i przenośnych. Które z nich warto wybrać i jakie są między nimi różnice? Przeczytaj poniższy artykuł i zdecyduj, które urządzenie lepiej sprawdzi się w Twoim domu.
Czym różnią się klimatyzatory przenośne od stacjonarnych?
Klimatyzatory przenośne, jak sama nazwa wskazuje, mogą być wykorzystywane w różnych pomieszczeniach. Ich montaż nie jest wymagający, a uruchomienie wymaga jedynie włożenia wtyczki do kontaktu. Wśród najpopularniejszych klimatyzatorów przenośnych wymienia się klimatyzatory monoblokowe (jednoczęściowe), które bezpośrednio umieszcza się w pomieszczeniu oraz klimatyzatory przenośne rozdzielone, których wentylator i parownik znajduje się w budynku, a skraplacz i sprężarkę montuje się na zewnątrz. Największą zaletą tego rodzaju klimatyzatorów jest ich mobilność, która sprawia, że mogą być przenoszone z jednego pomieszczenia do drugiego w zależności od preferencji. Klimatyzatory przenośne są też dużo tańsze od stacjonarnych, co jest dodatkowym atutem przy ich zakupie.
Wadą tego rodzaju urządzeń jest z kolei ich niska wydajność oraz hałas, jaki generują w trakcie pracy. I choć klimatyzatory przenośne rozdzielone typu split pracują ciszej niż klimatyzatory monoblokowe to i tak nie gwarantują pełnego komfortu ze względu na konieczność pozostawienia otwartego okna w chłodzonym pomieszczeniu. Ponadto, mogą również narażać domowników na przeziębienie ze względu na to, że podczas wychładzania jednego pomieszczenia, w innych wciąż panuje wyższa temperatura. Gwałtowne zmiany temperatury w trakcie przechodzenia z jego pokoju do drugiego zwykle niekorzystanie wpływają na zdrowie domowników.
Klimatyzatory stacjonarne montowane są natomiast na stałe i najczęściej składają się z dwóch części – jednostki zewnętrznej, czyli sprężarki i skraplacza umieszczanych na zewnątrz budynku oraz jednostki wewnętrznej montowanej na ścianie lub suficie wewnątrz pomieszczeń. Tego rodzaju klimatyzatory stacjonarne typu split są bardzo wydajne i ekonomiczne. W krótkim czasie schładzają lub ogrzewają pomieszczenia przy jednoczesnej gwarancji cichej pracy. Co więcej, nie zajmują wiele miejsca, a ich nowoczesny design pozwala dopasować odpowiedni model do konkretnej aranżacji. Ich wadą jest jednak znacznie bardziej skomplikowany montaż, który wymaga fachowej wiedzy oraz wyższa cena. Niemniej wyróżnia je wyższa efektywność przy mniejszym zużyciu energii niż w przypadku klimatyzatorów przenośnych.
Przenośne czy stacjonarne – na które klimatyzatory warto się zdecydować?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj klimatyzatorów wybrać. Mianowicie zarówno klimatyzatory stacjonarne, jak i przenośne mają swoich zwolenników. Ci, którym zależy na mobilności urządzeń, z pewnością zdecydują na klimatyzatory przenośne. Z kolei osoby, które cenią sobie wysoką wydajność oraz cichą pracę, postawią na klimatyzatory stacjonarne zdecydowanie przewyższające efektywnością pracę urządzeń mobilnych. Nadto, klimatyzatory stacjonarne lepiej sprawdzają w miejscach, w których klimatyzacja jest regularnie używana. Jeśli zaś urządzenia wykorzystywane są rzadko, warto wydać mniej, kupując urządzenie, które nie wymaga skomplikowanego montażu i w każdej chwili można je schować.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]