Serwis klimatyzacji
27 września, 2021Pompy ciepła – zasady montażu
27 września, 2021Rekuperacja to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych systemów wentylacji. Dzięki wykorzystaniu ciepła z wywiewanego powietrza, jej zastosowanie pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą mieć świeże powietrze bez konieczności ciągłego otwierania okien.
Dzięki zastosowaniu systemu rekuperacji, odzyskujemy energię z powietrza raz już ogrzanego, które uciekłoby w przypadku wykorzystania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowym atutem rekuperatora jest wymiana zużytego powietrza na świeże, które zostaje oczyszczone z bakterii, drobnoustrojów, a nawet zanieczyszczeń smogowych.
Oszczędności
Jak już wspominaliśmy, montaż rekuperatora pozwala zaoszczędzić naprawdę dużo energii. Oszczędności przedstawiają się następująco:
Wykres sporządzony dla:
- ilość dni pracy rekuperatora 243 dni/rok,
- ilość godzin pracy 3394 godz./rok,
- lokalizacja Warszawa,
- współpraca z GWP.
Zalety rekuperacji
Oprócz oszczędności, rekuperacja ma także inne zalety. Jedną z nich jest znaczący wzrost komfortu osób przebywających w pomieszczeniach. Dzięki ciągłej wymianie zużytego powietrza i nawiewowi świeżego, we wnętrzu nie będzie panował zaduch, a powietrze będzie bogate w tlen. Powietrze nawiewane przepływa przez specjalne filtry, które usuwają wirusy i bakterie. Istnieje też możliwość montażu systemu rekuperacji, który dodatkowo wyposaży powietrze w zdrowe jony ujemne. Urządzenia posiadające podwyższoną klasę filtracji, zatrzymają również szkodliwe zanieczyszczenia smogowe.
Kiedy podjąć decyzję o zainstalowaniu rekuperacji
O montażu rekuperatorów najlepiej pomyśleć na etapie budowy domu. Ponieważ przeprowadzenie prac na późniejszym etapie wiązać się będzie ze zwiększeniem ich kosztów. Co więcej, wybierając rekuperację na etapie budowy możesz od razu zrezygnować z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej co pozwoli Ci na kolejne oszczędności.