Rekuperacja – sprawdź ile zaoszczędzisz
27 września, 2021Klimatyzacja w biurze
27 września, 2021Coraz częściej zastanawiamy się nad sposobami zmniejszenia kosztów ogrzewania. Jednym z nich jest instalacja pompy ciepła. Dobrze zamontowany system z pompą ciepła to gwarancja dostarczania taniego ciepła przez wiele lat. Radzimy, jak uniknąć błędów podczas montażu systemu ogrzewania z pompą ciepła.
Pompa ciepła musi zostać dobrze zamontowana, w przeciwnym razie jej praca będzie niewydajna, a jej użytkowanie przyniesie więcej problemów niż korzyści. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę podczas montażu pomp ciepła?
Uwzględnij wielkość działki
Wydajność wymiennika gruntowego zależy przede wszystkim od rodzaju i wilgotności gruntu. Wydajność cieplna gruntu, po uwzględnieniu współczynnika COP pompy ciepła, wynosi od 12,5 W/m2 – dla gleby suchej i piaszczystej – do 40 W/m2 – dla nasączonej wodą. Mając na względzie te parametry, przyjmuje się, że powierzchnia działki powinna być przynajmniej trzy razy większa niż powierzchnia ogrzewanego domu.
Instalacja musi być szczelna
W przypadku systemu pomp ciepła, zlokalizowanie ewentualnych nieszczelności jest praktycznie niemożliwe. Dlatego, przy układaniu kolektora należy stosować wyłącznie szczelne połączenia. Wykluczone są połączenia złączkami gwintowanymi PE i raczej nie należy stosować połączeń zgrzewalnych.
Należy uzgodnić projekt
Dobry projekt wymiennika gruntowego powinien być uzgodniony z dystrybutorem pompy ciepła. Umożliwi to uniknięcie niższej wydajności osiąganej przez system grzewczy i zapewni prawidłowy montaż pompy ciepła.
Inwentaryzacja powykonawcza
Kolektor znajduje się pod ziemią, dlatego, przed jego zasypaniem, należy go starannie sfotografować, a jego przebieg nanieść na plan geodezyjny. Pomoże to w przyszłości zlokalizować ewentualne źródło awarii systemu.
Kolektor powinien zostać zamontowany blisko budynku
Na koniec, pamiętajmy że montaż kolektora w dużej odległości od budynku wymaga zastosowania pompy obiegu solanki o większej wydajności. To z kolei wpływa na wzrost zużycia energii niezbędnej do zasilania pompy, zmniejszając zwrot z inwestycji. Jest to szczególnie istotne jeżeli pompa ma zostać zainstalowana w mniejszych obiektach.