Fakty i mity o pompach ciepła
27 września, 2021Od czego zależy cena montażu klimatyzacji
27 września, 2021Klimatyzatory stają się coraz częstszym wyposażeniem i to nie tylko w biurach, ale również i domach mieszkalnych. Jeśli zastanawiałeś się, w jaki cudowny sposób z klimatyzatora spływa zimne, przyjemne powietrze – zaraz rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Ogólna zasada działania klimatyzacji jest dość prosta – klimatyzator pobiera ciepło z jednego miejsca i oddaje je w drugie. Znacznie bardziej złożony jest opis procesów, które zachodzą w tak zwanym „międzyczasie”.
Otóż procesy te zachodzą w dwóch głównych miejscach – w parowniku (jednostka wewnętrzna) oraz skraplaczu (jednostka zewnętrzna). Połączone są one rurami w miedzianej izolacji termicznej, którymi przepływa czynnik chłodniczy odbierający ciepło z jednej jednostki i oddający je drugiej. W nowych klimatyzatorach, najczęściej stosowane są dwa ekologiczne czynniki chłodnicze: R410A i R407C.
Jak przebiega proces wymiany ciepła
Powietrze, poprzez parownik, oddaje ciepło czynnikowi chłodniczemu i ogrzewa go. Gdy trafia on do skraplacza, ciepło jest ponownie przejmowane z czynnika i jego temperatura spada. Proces ten przebiega w taki sposób, że zamontowana w jednostce zewnętrznej (skraplaczu) sprężarka zasysa czynnik chłodniczy w postaci pary, a następnie spręża go i dostarcza do skraplacza. Proces sprężania czynnika chłodniczego powoduje wzrost temperatury i ciśnienia w układzie, który pozwala pobranemu z parownika ciepłu przejść do skraplacza.
Sprężona para czynnika chłodniczego osiąga temperaturę niemal 100°C. W kolejnym etapie, po oddaniu ciepła, czynnik chłodniczy ulega skropleniu, po czym przekazywany jest do zbiornika odwadniacza i zostaje osuszony. Następnie krążący czynnik znów wraca do parownika. Trzeba mieć na uwadze, że układ klimatyzacji i krążący w nim czynniki chłodniczy razem z olejem muszą być odpowiednio oczyszczone i pozbawione wilgoci, jeśli nie dopełnimy tego warunku, ryzykujemy korozję i uszkodzenie sprężarki.
Odprowadzanie skroplin
Istotną rzeczą, dla działania systemu klimatyzacji jest również odprowadzanie skroplin. Skąd się biorą? Podczas chłodzenia czynnika chłodniczego, na wymienniku wykrapla się kondensat i jego krople trafiają z wymiennika na tacę skroplin, a dalej pod wpływem grawitacji specjalną rurką wypływają na zewnątrz. Jeśli swobodne spłynięcie skroplin jest niemożliwe, należy zainstalować dodatkowo pompkę skroplin, która samoistnie wypchnie kondensat na zewnątrz, niestety minusem takiego rozwiązania jest zawodność pompek skroplin.
Teraz już rozumiesz, na jakiej zasadzie działa klimatyzator i dlaczego woda „wycieka” z jednostki zewnętrznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o klimatyzatorach zapraszamy na naszą stronę!