Mechanizm działania klimatyzacji
27 września, 2021Klimatyzacja – zasada działania
27 września, 2021Chociaż pompy ciepła cieszą się dużą popularnością, wokół związanych z nimi technologii narosło na przestrzeni lat wiele mitów, które niektórzy ludzie biorą mylnie za pewnik. Ponieważ samodzielna weryfikacja wszystkich otrzymywanych informacji jest trudna i bardzo czasochłonna, postanowiliśmy sprostować kilka spośród błędnych, ale stosunkowo popularnych plotek dotyczących pomp ciepła.
Cena i wydajność pomp ciepła
Dość często można spotkać się z opinią, że pompy ciepła są drogie. To stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe – fakt, że jednorazowy koszt związany z instalacją jest stosunkowo wysoki, sięgając dwudziestu, trzydziestu tysięcy złotych. Jednak zazwyczaj jest to wydatek znacznie mniejszy niż dostosowanie domu do ogrzewania gazowego i zakup wszystkich związanych z tym urządzeń. Pompa ciepła zapewnia długofalową oszczędność. Wystarczą zaledwie około cztery lata, by inwestycja całkowicie się zwróciła.
To samo dotyczy jej wydajności – całkiem często można usłyszeć, że pompa ciepła nie wystarczy do ogrzania całego domu, zmuszając do korzystania z dodatkowych, kosztownych piecyków. To nieprawda. Współczesne urządzenia tego typu są w stanie ogrzać cały dom nawet w temperaturze -25 st. C. To prawda, że kiedyś wiele pomp miało problem z działaniem w minusowej temperaturze, ale te czasy już minęły. Aktualna technologia pozwala wykorzystać je w niemal każdych warunkach.
Pompa ciepła to więcej niż centralne ogrzewanie
Kolejnym popularnym błędem jest zrównywanie pompy ciepła do centralnego ogrzewania. Warto pamiętać, że jej zastosowanie jest szersze i w efekcie pozwala na większe oszczędności. Pompa produkuje również ciepłą wodę użytkową. Dzięki temu nie są potrzebne dodatkowe urządzenia do jej ogrzewania. Oprócz tego standardem jest wyposażanie pomp w funkcję chłodzenia, która pozwala niskim kosztem zmniejszyć temperaturę w domu. Za pomocą tego jednego urządzenia można więc ogrzać pomieszczenia, ochłodzić je, a także zapewnić im ciepłą wodę.
Czy pompa ciepła hałasuje i zużywa dużo prądu?
Odpowiedź na obydwa te pytania jest przecząca. Wiele osób wyobraża sobie pompy ciepła jako głośne urządzenia, jednak nie jest to prawda. Cały hałas generowany przez urządzenie to szum wentylatora, a nawet on występuje tylko w jednostce zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna nie wydaje praktycznie żadnego dźwięku, dzięki czemu można wygodnie zainstalować ją w domu, bez zmniejszenia codziennego komfortu.
Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że pompa ciepła zużywa dużo energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę, że jest to urządzenie bardzo funkcjonalne, zapewniając równocześnie ogrzewanie pomieszczeń oraz wody, niektórych zaskoczyć może informacja, że pompy ciepła nie zużywają zbyt wiele prądu. Współczesne urządzenia tego typu są w stanie z 1kW energii elektrycznej uzyskać nawet 5kW mocy grzewczej.